Ratio / Coordinate Plane Review

Ratio / Coordinate Plane Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A ratio that compares two quantities with different kinds of units is a _________

Back

rate

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a school sells 100 raffle tickets and earns $500, what is the money earned per ticket?

Back

$5.00

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price for a pack of 8 bottled waters that costs $4.00?

Back

$0.50

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Luz earns $400 for 40 hours of work. How much does she earn for 6 hours of work?

Back

$60.00

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which quadrant is the point (-4, 5) located in?

Back

Q 2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the definition of a ratio?

Back

A comparison of two quantities by division.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A rate in which the second quantity is 1.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?