Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 7.RP.A.1

+1

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of another item. For example, if you travel 150 miles using 5 gallons of gas, the unit rate is 150 miles ÷ 5 gallons = 30 miles per gallon.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 9 candy bars cost $13.50, what is the price per candy bar?

Back

$1.50 per candy bar.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A teacher grades 25 homework assignments in 20 minutes. How many assignments can he grade in 1 minute?

Back

1.25 assignments per minute.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the cost per pound?

Back

$8 per pound.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. What is the miles per gallon?

Back

6 miles per gallon.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Harry bought 25 pens for $1.00. What is the cost per pen?

Back

$0.04 per pen.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?