Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of another item. For example, if you travel 150 miles using 5 gallons of gas, the unit rate is 150 miles ÷ 5 gallons = 30 miles per gallon.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 9 candy bars cost $13.50, what is the price per candy bar?
Back
$1.50 per candy bar.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A teacher grades 25 homework assignments in 20 minutes. How many assignments can he grade in 1 minute?
Back
1.25 assignments per minute.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the cost per pound?
Back
$8 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. What is the miles per gallon?
Back
6 miles per gallon.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Harry bought 25 pens for $1.00. What is the cost per pen?
Back
$0.04 per pen.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rates LEVEL 1

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade