What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of another item. For example, if you travel 150 miles using 5 gallons of gas, the unit rate is 150 miles ÷ 5 gallons = 30 miles per gallon.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 9 candy bars cost $13.50, what is the price per candy bar?
Back
$1.50 per candy bar.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A teacher grades 25 homework assignments in 20 minutes. How many assignments can he grade in 1 minute?
Back
1.25 assignments per minute.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the cost per pound?
Back
$8 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. What is the miles per gallon?
Back
6 miles per gallon.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Harry bought 25 pens for $1.00. What is the cost per pen?
Back
$0.04 per pen.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade