Ratios, Rates & Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing the relative size of one quantity to another.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a comparison of two quantities with different units, such as miles per hour or dollars per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as miles per gallon or dollars per item.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate from a total cost and quantity?
Back
Divide the total cost by the quantity. For example, if 3 pounds of granola cost $3.75, the unit rate is $3.75 ÷ 3 = $1.25 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The truck can travel 12 miles per gallon.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Sargento cheese slices if they cost $2.48 for 10 slices?
Back
The unit price is $2.48 ÷ 10 = $0.248 per slice.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Velveeta cheese slices if they cost $3.18 for 12 slices?
Back
The unit price is $3.18 ÷ 12 = $0.265 per slice.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
y=kx (Graphs)
Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates Practice
Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Proportional Relationships
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions and unit rates
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
writing ratios
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7.4a, 7.7a
Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Halloween
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Halloween
Quiz
•
3rd Grade
12 questions
It's The Great Pumpkin Charlie Brown
Quiz
•
1st - 5th Grade
20 questions
Possessive Nouns
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Halloween Traditions and Origins
Interactive video
•
5th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Halloween Trivia Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Halloween Fun
Quiz
•
6th - 10th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Perfect Squares and Square Roots
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Types of Slope
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade