What is a unit rate?
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a ratio that compares two quantities of different units with a denominator of one.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate of a quantity?
Back
To calculate the unit rate, divide the quantity by the number of units. For example, if you have 408 words typed in 4 minutes, the unit rate is 408 ÷ 4 = 102 words per minute.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles using 20 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
Back
The unit rate is 300 miles ÷ 20 gallons = 15 miles per gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 4 pounds of bananas costing $6?
Back
The unit rate is $6 ÷ 4 pounds = $1.50 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a person can run 10 miles in 2 hours, what is their speed in miles per hour?
Back
The speed is 10 miles ÷ 2 hours = 5 miles per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of rain falling at 2 cm per hour?
Back
The unit rate is 2 cm per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which option is a better deal based on unit rates?
Back
Compare the unit rates of each option. The option with the lower unit rate is the better deal.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
8th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate of graphs and word problems

Flashcard
•
8th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Functions Review

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade