Rates  and  Unit Rates Flashcard

Rates and Unit Rates Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 150 miles in 3 hours, the unit rate is 50 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 450 miles traveled in 6 hours, the unit rate is 450 miles ÷ 6 hours = 75 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries, how much does he pay per pound?

Back

$1.75 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the better buy: 22 ounce bag for $2.64 or 40 ounce bag for $5.60?

Back

22 ounce bag is the better buy.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many students are on one bus if 125 students are riding in 5 buses?

Back

25 students per bus.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 88 students in 4 classes, how many students are in each class?

Back

22 students per class.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding the unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?