Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something, such as miles per hour or dollars per item.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity by the number of units. For example, if you have 60 miles in 3 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 3 hours = 20 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
Back
19 cars per day.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag. How many pieces are there per ounce?
Back
5 pieces per ounce.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a UNIT RATE? 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, 15 pounds every 5 servings
Back
$6 for each hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What was Brian's unit rate if he typed 30 words in 1 minute?
Back
30 words per minute.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade