Proportional Relationships

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a fraction with a denominator of one.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the unit rate: 405 rotations in 5 minutes.
Back
81 rotations per minute.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a job pays $56 for 8 hours of work, how much does it pay per hour?
Back
$7 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many tablespoons of honey are needed for 20 cups of flour?
Back
16 tablespoons.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean for a table to represent a proportional relationship?
Back
It means that the ratio between the two quantities remains constant.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate of speed?
Back
50 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding a unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Total Time.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Proportional Relationships 2/8/25

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Graphing Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Rates, Ratios, Proportions Test

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, Proportions Test

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7.CE.2 Unit Rates & Unit Prices

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade