Ratios, Rates, & Proportions

Ratios, Rates, & Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing the relative size of one quantity to another, often expressed in the form a:b.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you simplify a ratio?

Back

To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common divisor (GCD).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is 1. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate from a given rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 5 bananas for $1.95?

Back

$0.39/banana.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 476 miles in 8 hours?

Back

59.5 miles/hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for $31.20 for 15 gallons of gas?

Back

$2.08/gallon.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?