RP Standard 1 PRACTICE!

RP Standard 1 PRACTICE!

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

7th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate, or constant of proportionality?

Back

The unit rate is the ratio of two measurements in which the second measurement is 1. In this case, the unit rate is 3.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

Back

1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Choose the ratio that would be more useful: \( \frac{amount\ earned}{number\ of\ subscribers} \) or \( \frac{number\ of\ subscribers}{amount\ earned} \)?

Back

The more useful ratio is \( \frac{amount\ earned}{number\ of\ subscribers} \).

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If $279 is spent for 9 concert tickets, what is the cost per ticket?

Back

The cost per ticket is $31.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

The unit rate is $8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Define 'constant of proportionality'.

Back

The constant of proportionality is the constant value of the ratio of two proportional quantities, often represented as 'k'.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if two quantities are proportional?

Back

Two quantities are proportional if they maintain a constant ratio or unit rate.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?