Grocery Shopping - Money

Flashcard
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the original price of a case of Gatorade?
Back
$11.69
Tags
CCSS.4.MD.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the sale price of a case of Gatorade?
Back
$8.96
Tags
CCSS.4.MD.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much do you save when an item goes on sale?
Back
The amount saved is the difference between the original price and the sale price.
Tags
CCSS.4.MD.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you have $5.00 and buy an item for $2.00, how much money do you have left?
Back
$3.00
Tags
CCSS.4.MD.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the total cost of 2 loaves of bread at $5.16 each?
Back
$10.32
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you buy 4 cartons of orange juice at $2.98 each, what is the total cost?
Back
$11.92
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the change you receive after a purchase?
Back
Subtract the total cost of the items from the amount paid.
Tags
CCSS.4.MD.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Do you have enough money?

Flashcard
•
3rd Grade
15 questions
Morning warm up

Flashcard
•
4th Grade
15 questions
Adding money amounts

Flashcard
•
3rd - 4th Grade
15 questions
Calculate Profit 4.10b

Flashcard
•
4th Grade
15 questions
Real Life Money Math Flashcard

Flashcard
•
4th Grade
15 questions
November Math Review

Flashcard
•
5th Grade
16 questions
Adding Money Word

Flashcard
•
4th Grade
15 questions
Multiplication and Division Word Problems

Flashcard
•
4th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
place value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Place Value and Rounding

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Place Value To Millions

Quiz
•
4th Grade