Black Belt Review Flashcard

Black Belt Review Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A box contains 12 red balls and 24 yellow balls. How many yellow balls are there for every red ball?

Back

2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Label the following graphs as proportional or not proportional: (Yes or Not)

Back

Yes, Not

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

A plane covers 2,400 miles in 4 hours. What is the unit rate that the plane is traveling per hour?

Back

600 mph

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

When Leslie was a kid she used to watch dogs for extra money. She was paid $14.00 for watching the bulldog next door for 2 hours. When she watched her cousin’s dog it was just a half an hour. She was paid $3.50. What’s the unit rate for this relationship?

Back

$7.00

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A ship covers 1,500 miles in 10 hours. What is the unit rate that the ship is traveling per hour?

Back

150 mph

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is often expressed as a quantity per one unit.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate?

Back

To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?