Solving Proportions - Purple

Solving Proportions - Purple

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the unknown variable.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 big water bottles hold 8 gallons, how much does 1 bottle hold?

Back

1 big water bottle holds 2 gallons.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 50 apples cost $25.00, what is the cost of 1 apple?

Back

1 apple costs $0.50.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding the cost of a certain number of items?

Back

Cost = (Number of items) x (Cost per item).

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 14 sticks of pepperoni are needed for 28 pizzas, how many sticks are needed for 1 pizza?

Back

1 pizza needs 0.5 sticks of pepperoni.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the relationship between the number of pizzas and the number of sticks of pepperoni?

Back

The relationship is a direct proportion.

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?