Solving Proportions - Purple
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the unknown variable.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 big water bottles hold 8 gallons, how much does 1 bottle hold?
Back
1 big water bottle holds 2 gallons.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 50 apples cost $25.00, what is the cost of 1 apple?
Back
1 apple costs $0.50.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the cost of a certain number of items?
Back
Cost = (Number of items) x (Cost per item).
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 14 sticks of pepperoni are needed for 28 pizzas, how many sticks are needed for 1 pizza?
Back
1 pizza needs 0.5 sticks of pepperoni.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the relationship between the number of pizzas and the number of sticks of pepperoni?
Back
The relationship is a direct proportion.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
7 questions
Chemistry Escape Room Sixth
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Full Blast 3 1b
Flashcard
•
6th - 8th Grade
16 questions
Understanding Waves: A Grade 6 Guide
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Basic Concepts of Probability
Flashcard
•
8th Grade
8 questions
Regulations
Flashcard
•
KG
8 questions
Graphic Novels Vocabulary
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Avaliação 8º ANO
Flashcard
•
8th Grade
10 questions
Mathematics: Real and Rational Numbers
Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Triangle Sum and Exterior Angle Theorem Practice
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Perfect Squares and Square Roots
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Solving two-step equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships
Quiz
•
7th Grade