What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you buy 12 apples for $3, the unit rate is $3 ÷ 12 = $0.25 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Maya makes $10 an hour, how many hours will it take her to earn $150?
Back
15 hours
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which operation do you use to solve for unit rate?
Back
Division
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit cost per pizza if 15 pizzas cost $97.50?
Back
$6.50 per pizza
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How fast is Ernie travelling if he covers 65 miles in one hour?
Back
65 miles per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A skydiver falls 144 feet in three seconds. How far does the skydiver fall per second?
Back
48 feet per second
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Module 1.1 Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Checkup

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
25 questions
SS Combined Advisory Quiz

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Week 4 Student In Class Practice Set

Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
SOL: ILE DNA Tech, Gen, Evol 2025

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
NC Universities (R2H)

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
June Review Quiz

Quiz
•
Professional Development
20 questions
Congruent and Similar Triangles

Quiz
•
8th Grade
25 questions
Triangle Inequalities

Quiz
•
10th - 12th Grade