Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you buy 12 apples for $3, the unit rate is $3 ÷ 12 = $0.25 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Maya makes $10 an hour, how many hours will it take her to earn $150?

Back

15 hours

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit cost per pizza if 15 pizzas cost $97.50?

Back

$6.50 per pizza

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How fast is Ernie travelling if he covers 65 miles in one hour?

Back

65 miles per hour

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A skydiver falls 144 feet in three seconds. How far does the skydiver fall per second?

Back

48 feet per second

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?