Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price of an item?

Back

To find the unit price, divide the total price by the number of units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Sargento cheese slices cost $2.48 for 10 slices, what is the unit price?

Back

$0.248 per slice.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Velveeta cheese slices cost $3.18 for 12 slices, what is the unit price?

Back

$0.265 per slice.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: Sargento or Velveeta cheese slices?

Back

Sargento is the better deal.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate in mathematics?

Back

A rate is a ratio that compares quantities with different units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?