Unit Rates & Proportion  Flashcard Review

Unit Rates & Proportion Flashcard Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is expressed as a quantity per one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit price?

Back

To calculate the unit price, divide the total price by the number of units. For example, if 6 ounces cost $2.98, the unit price is $2.98 ÷ 6 = $0.50 per ounce.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you set up a proportion to solve a problem?

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the first step in solving a proportion?

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

It will take him 2 hours.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of males to females at James Madison University?

Back

The ratio of males to females is 4:6, which simplifies to 2:3.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?