Solving Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the variable.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a/b = c/d, what is the cross-multiplication method?
Back
The cross-multiplication method states that a * d = b * c.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price?
Back
To find the unit price, divide the total price by the number of units.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 50 apples cost $25, what is the cost of 1 apple?
Back
The cost of 1 apple is $0.50.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 120 miles in 3 hours, what is its speed?
Back
The speed is 40 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Scale Drawings and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Writing and Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade