Rates and Ratios Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or 'a:b'.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify a ratio?
Back
To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common divisor (GCD).
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'x per 1 unit'.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total cost and quantity?
Back
Divide the total cost by the quantity to find the cost per unit.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of blue marbles to red marbles if there are 3 blue and 7 red?
Back
The ratio is 3:7.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you have 10 apples and 4 are red, what is the ratio of red apples to total apples?
Back
The ratio is 4:10, which simplifies to 2:5.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per product if 8 products cost $14.00?
Back
The price per product is $1.75.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
Proportionality Vocab

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Week 18~Math Bridges (Proportional Relationships)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, unit rates and percents with double number lines

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Ratio Tables

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Writing & simplifying ratios (w/ measurements) and unit rates

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Ratios and Ratio Tables

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade