Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different quantities, often with different units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the denominator is 1, showing how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total amount by the number of units.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Harry mowed 8 lawns for $96, what is his earnings per lawn?

Back

$12 per lawn.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of dimes to nickels if there are 10 dimes and 5 nickels?

Back

2 to 1.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the Williams family bought 4 concert tickets for $252, what was the price per ticket?

Back

$63.00 per ticket.

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?