Rates and Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, often with different units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the denominator is 1, showing how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total amount by the number of units.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Harry mowed 8 lawns for $96, what is his earnings per lawn?
Back
$12 per lawn.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?
Back
$8 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of dimes to nickels if there are 10 dimes and 5 nickels?
Back
2 to 1.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the Williams family bought 4 concert tickets for $252, what was the price per ticket?
Back
$63.00 per ticket.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
14 questions
Vocabulary Workshop Level B Unit 3 Part 1
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Dividing Decimals
Flashcard
•
5th Grade
17 questions
Equivalent Ratios
Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Exploring Science Concepts
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Solving System of Equations
Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Comparing Proportional Relationships
Flashcard
•
8th Grade
16 questions
8.12D Problem Solving with Interest
Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
6 questions
FOREST Self-Discipline
Lesson
•
1st - 5th Grade
7 questions
Veteran's Day
Interactive video
•
3rd Grade
20 questions
Weekly Prefix check #2
Quiz
•
4th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Integers, Opposites and Absolute Value
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring DNA Structure and Function
Interactive video
•
6th - 8th Grade
17 questions
Fractions, Decimals and Percents
Quiz
•
6th Grade