Accelerated Word Problems Unit 4/5

Accelerated Word Problems Unit 4/5

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

7th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD

Front

What is the total cost of 4 bags of carrots at $2.50 each?

Back

$10.00

2.

FLASHCARD

Front

If a barrel of water costs $3.50, how much would 5 barrels cost?

Back

$17.50

3.

FLASHCARD

Front

How much does one sugar cube cost?

Back

$0.75

4.

FLASHCARD

Front

If Santa spends $26.00 on each reindeer and has 10 reindeer, how much does he spend in total?

Back

$260.00

5.

FLASHCARD

Front

What is the total revenue from selling 43 Christmas trees at $32 each?

Back

$1376.00

6.

FLASHCARD

Front

If you buy 4 gifts for $23 each, what is the total cost?

Back

$92.00

7.

FLASHCARD

Front

If you buy 3 gifts for $16 each, what is the total cost?

Back

$48.00

8.

FLASHCARD

Front

How much more did you spend on your Mum's gifts than your Dad's gifts if you spent $92 on Mum and $48 on Dad?

Back

$44.00

9.

FLASHCARD

Front

What is the formula to calculate total cost?

Back

Total Cost = (Number of Items) x (Cost per Item)

10.

FLASHCARD

Front

If you have a budget of $200 and spend $140, how much money do you have left?

Back

$60.00

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?