Accelerated Word Problems Unit 4/5

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the total cost of 4 bags of carrots at $2.50 each?
Back
$10.00
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a barrel of water costs $3.50, how much would 5 barrels cost?
Back
$17.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does one sugar cube cost?
Back
$0.75
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Santa spends $26.00 on each reindeer and has 10 reindeer, how much does he spend in total?
Back
$260.00
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the total revenue from selling 43 Christmas trees at $32 each?
Back
$1376.00
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you buy 4 gifts for $23 each, what is the total cost?
Back
$92.00
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you buy 3 gifts for $16 each, what is the total cost?
Back
$48.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Equation Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Christmas Math

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
DUA 1 Rvw & Sem Exm Rvw

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Operations of Rational Numbers 7.3B

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Writing & Solving Equations with Variables on Both Sides

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Sales Tax

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
MidTerm REVIEW Barrett

Flashcard
•
7th Grade
7 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade