Thursdays Homework

Thursdays Homework

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

When finding a unit rate, you should __________ the top number by the bottom number.

Back

Divide

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $15 for 2 lbs. What is the unit rate?

Back

$7.50/lbs

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)? What will you do to find the unit rate?

Back

Divide by 6 to get $5 per ticket.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $220 for 10 hours. What is the unit rate?

Back

$22/hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total amount by the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?