Unit Price and Comparison

Unit Price and Comparison

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of an item?

Back

The unit price is the cost of a single unit of a product, calculated by dividing the total cost by the number of units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit price?

Back

Unit Price = Total Cost ÷ Number of Units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a movie ticket costs $21.75 for 3 friends, how much does each ticket cost?

Back

$7.25 per ticket.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit price of $97.50 for 15 pizzas.

Back

$6.50 per pizza.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Compare the unit prices of Oreos ($2.98 for 15.5 oz) and Chips Ahoy ($2.50 for 14 oz). Which is the better deal?

Back

Chips Ahoy is the better deal.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?