What is a decimal?
multiplying/dividing decimals & whole numbers

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A decimal is a fraction whose denominator is a power of ten, represented with a dot (decimal point) separating the whole number from the fractional part.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you multiply a decimal by a whole number?
Back
To multiply a decimal by a whole number, multiply as if there were no decimal, then place the decimal point in the product based on the number of decimal places in the original decimal.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per item?
Back
The cost per item is calculated by dividing the total cost by the number of items.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you divide a decimal by a whole number?
Back
To divide a decimal by a whole number, divide as if there were no decimal, then place the decimal point in the quotient directly above the decimal point in the dividend.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the total cost?
Back
Total Cost = Cost per Item x Number of Items.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a dozen roses cost $29.88, how do you find the cost of one rose?
Back
Divide the total cost by 12 (the number of roses): $29.88 ÷ 12 = $2.49.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the product of 3.7 and 0.43?
Back
3.7 x 0.43 = 1.591.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Divide Decimals by Whole Numbers

Flashcard
•
5th Grade
12 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Decimal Division Review

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Decimal Word Problems

Flashcard
•
4th - 6th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
6-5 Dividing Decimals by 2-Digit Divisors

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Topic 6 -Dividing Decimals

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Decimal Word Problems

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Comparing Decimals

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
23 questions
5th Grade Math NC EOG Released Test

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Multiplication Facts 1-12

Quiz
•
2nd - 5th Grade
10 questions
Adding and subtracting decimals

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
5th Grade
16 questions
Coordinate Plane First Quadrant

Quiz
•
5th Grade