Module 5 Flashcard #2 - Best Buy

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a better buy? 34 liters of gas for $15.98 or 12 liters of gas for $4.68?
Back
12 liters is a better buy.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a better buy? 10 Calendars for $160 or 6 Calendars for $114?
Back
10 calendars is a better buy.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a better buy? 3 batteries for $4.80 or 12 batteries for $14.76?
Back
12 batteries is a better buy.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a better buy? 11 Books for $99 or 29 books for $203?
Back
29 books is a better buy.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a better buy? 22 Staplers for $330 or 4 Staplers for $80?
Back
22 Staplers is a better buy.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the price per unit?
Back
Divide the total price by the number of units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the better buy?
Back
Compare the price per unit of each option.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
17 questions
Best Buy "Unit Price"

Flashcard
•
6th Grade
17 questions
Best Buy "Unit Price"

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Better Buy

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Better Buy!

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Better Buy

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade