Module 5 Flashcard #2 - Best Buy

Module 5 Flashcard #2 - Best Buy

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a better buy? 34 liters of gas for $15.98 or 12 liters of gas for $4.68?

Back

12 liters is a better buy.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a better buy? 10 Calendars for $160 or 6 Calendars for $114?

Back

10 calendars is a better buy.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a better buy? 3 batteries for $4.80 or 12 batteries for $14.76?

Back

12 batteries is a better buy.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a better buy? 11 Books for $99 or 29 books for $203?

Back

29 books is a better buy.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a better buy? 22 Staplers for $330 or 4 Staplers for $80?

Back

22 Staplers is a better buy.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the price per unit?

Back

Divide the total price by the number of units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding the better buy?

Back

Compare the price per unit of each option.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?