Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a double number line?
Back
A double number line is a visual representation that shows two sets of numbers and their relationships, often used to illustrate ratios and proportions.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Toni can type 180 words in 2 minutes, how many words can she type in 1 minute?
Back
90 words.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of adults to students needed for a field trip if 3 adults are needed for 18 students?
Back
The ratio is 1 adult for every 6 students.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many adults are needed for 72 students if the ratio is 3 adults for 18 students?
Back
12 adults.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Shelly paid $3 for 6 muffins, what is the cost of 1 muffin?
Back
$0.50.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much would 15 muffins cost if 6 muffins cost $3?
Back
$7.50.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of apps purchased if Kaleigh can get 3 apps for $9?
Back
$3 per app.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Nanotechnology
Flashcard
•
5th Grade
16 questions
Lightning Thief Chapters 8-11
Flashcard
•
6th Grade
16 questions
Friction Year 6
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
PROPERTIES OF TRIANGLES
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Mean, Median, Mode, Range
Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Estimation
Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Air pollution
Flashcard
•
5th - 6th Grade
11 questions
Basic information of Computers
Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
4 questions
Activity set 10/24
Lesson
•
6th - 8th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
How to Email your Teacher
Quiz
•
Professional Development
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
30 questions
October: Math Fluency: Multiply and Divide
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
33 questions
Understand Integers and Their Relationships
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate and Unit Price
Quiz
•
6th Grade