Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 150 miles in 3 hours, the unit rate is 50 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 60 cupcakes sold in 5 hours, the unit rate is 60 ÷ 5 = 12 cupcakes per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the average speed of a car that travels 150 miles in 3 hours?
Back
60 mph (miles per hour). This is calculated by dividing 150 miles by 3 hours.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs $46.80 to fill a 13-gallon gas tank, what is the price of gas per gallon?
Back
$3.60 per gallon. This is calculated by dividing $46.80 by 13 gallons.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?
Back
$7.50 per hour. This is calculated by dividing $45 by 6 hours.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit cost per pizza if 15 pizzas cost $97.50?
Back
$6.50 per pizza. This is calculated by dividing $97.50 by 15 pizzas.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A bakery sold 60 cupcakes in 5 hours. What is the rate of cupcakes sold per hour?
Back
12 cupcakes per hour. This is calculated by dividing 60 cupcakes by 5 hours.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Find Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Using Rates and Distance, Rate, Time

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Assignment

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade