Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 150 miles in 3 hours, the unit rate is 50 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 60 cupcakes sold in 5 hours, the unit rate is 60 ÷ 5 = 12 cupcakes per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the average speed of a car that travels 150 miles in 3 hours?

Back

60 mph (miles per hour). This is calculated by dividing 150 miles by 3 hours.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it costs $46.80 to fill a 13-gallon gas tank, what is the price of gas per gallon?

Back

$3.60 per gallon. This is calculated by dividing $46.80 by 13 gallons.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?

Back

$7.50 per hour. This is calculated by dividing $45 by 6 hours.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit cost per pizza if 15 pizzas cost $97.50?

Back

$6.50 per pizza. This is calculated by dividing $97.50 by 15 pizzas.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A bakery sold 60 cupcakes in 5 hours. What is the rate of cupcakes sold per hour?

Back

12 cupcakes per hour. This is calculated by dividing 60 cupcakes by 5 hours.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?