Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you can buy 3 apples for $1.50, the unit rate is $0.50 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 2 hours = 30 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is an example of a unit rate? 16 miles/6 days, 15 words/30 seconds, $3.18/1 slice of pizza, $15.82/two movie tickets?

Back

$3.18/1 slice of pizza is an example of a unit rate.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: Hannah reads 5/8 page in 2/3 minute.

Back

15/16 pages per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?

Back

$1.18 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you compare unit rates?

Back

To compare unit rates, calculate the unit rate for each option and then compare the values. The lower the unit rate, the better the deal.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?