Solving Proportions

Solving Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 120 miles in 3 hours, what is its speed in miles per hour?

Back

40 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels at a constant speed of 40 miles per hour, how long will it take to travel 200 miles?

Back

5 hours.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate?

Back

The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Josh bought a pizza with 8 slices for $12, what is the cost per slice?

Back

$1.50 per slice.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost per item in a total cost?

Back

Divide the total cost by the number of items.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?