Halloween Math Practice

Halloween Math Practice

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does each pickle cost if a large jar of pickles costs $6.00 and contains 20 pickles?

Back

.30

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 4 cups in 1 quart and 4 quarts in 1 gallon, how many quarts are needed for 72 people if each person gets 4 cups?

Back

72

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much would Noah save if he pays $150 for a year of Amazon Prime instead of $20 per month?

Back

$90

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does h represent in the equation 13.50×h=6.75?

Back

.5

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per cup if a quart contains 4 cups and costs $2.00?

Back

$0.50

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe requires 3 quarts of milk and you have 12 cups, how many quarts do you need to buy?

Back

0

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many gallons are in 32 quarts?

Back

8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?