Ch 4 Go Math Review: Ratios!

Ch 4 Go Math Review: Ratios!

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A comparison of two numbers.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If oranges cost $2.20 per pound, how much do 3 pounds cost?

Back

$6.60

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Are the fractions 1/2 and 2/4 equivalent?

Back

No.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How far did Erik run in 4 minutes if he runs 80 meters per minute?

Back

320 meters.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit rate?

Back

Total cost divided by total quantity.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe calls for a ratio of 2:3 of sugar to flour, how much flour is needed for 4 cups of sugar?

Back

6 cups of flour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?