Ch 4 Go Math Review: Ratios!

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A comparison of two numbers.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If oranges cost $2.20 per pound, how much do 3 pounds cost?
Back
$6.60
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?
Back
$8 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Are the fractions 1/2 and 2/4 equivalent?
Back
No.
Tags
CCSS.3.NF.A.3A
CCSS.3.NF.A.3B
CCSS.4.NF.A.1
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How far did Erik run in 4 minutes if he runs 80 meters per minute?
Back
320 meters.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit rate?
Back
Total cost divided by total quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for a ratio of 2:3 of sugar to flour, how much flour is needed for 4 cups of sugar?
Back
6 cups of flour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Writing Ratios & Identifying Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Day 140 Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade