What is a unit price?
Unit 3A Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The unit price is the cost per single unit of measure, allowing for comparison of prices between different quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which product is a better buy?
Back
To determine the better buy, calculate the unit price for each option and compare them. The option with the lower unit price is the better buy.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportional relationship?
Back
A proportional relationship is a relationship between two quantities where the ratio of one quantity to the other is constant.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can you identify a proportional relationship from a graph?
Back
A graph shows a proportional relationship if it is a straight line that passes through the origin (0,0).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if a graph does not represent a proportional relationship?
Back
If a graph does not represent a proportional relationship, it means the ratio between the two quantities is not constant.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 3-pack of magnets costs $2.04, what is the unit price?
Back
The unit price is $0.68 per magnet.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate the unit price?
Back
Unit Price = Total Price / Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Constant of Proportionality: Data Tables

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Math 7 State Test Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit 1: Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Ratios and Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates/Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit 2 and 3 Assessment Review (Period 4, No equations))

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Proportional Relationships Review

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Crushing Rates and Unit Rates!

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade