Unit 3A Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit price?
Back
The unit price is the cost per single unit of measure, allowing for comparison of prices between different quantities.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which product is a better buy?
Back
To determine the better buy, calculate the unit price for each option and compare them. The option with the lower unit price is the better buy.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportional relationship?
Back
A proportional relationship is a relationship between two quantities where the ratio of one quantity to the other is constant.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can you identify a proportional relationship from a graph?
Back
A graph shows a proportional relationship if it is a straight line that passes through the origin (0,0).
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if a graph does not represent a proportional relationship?
Back
If a graph does not represent a proportional relationship, it means the ratio between the two quantities is not constant.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 3-pack of magnets costs $2.04, what is the unit price?
Back
The unit price is $0.68 per magnet.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate the unit price?
Back
Unit Price = Total Price / Number of Units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Crushing Rates and Unit Rates!

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Chapter 5 Vocabulary

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Constant of Proportionality: Data Tables

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit 1: Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Proportional Relationships Review

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade