6th Grade Unit 3 3.0

6th Grade Unit 3 3.0

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.

Back

Divide

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

The rate for one unit of a given quantity (the amount per)....

Back

Unit Rate

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?

Back

20

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?

Back

2.8 inches

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a UNIT RATE? 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, 15 pounds every 5 servings

Back

$6 for each hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Unit Rate?

Back

A Unit Rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is 1.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a Unit Rate?

Back

To calculate a Unit Rate, divide the first quantity by the second quantity.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?