Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can drive 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 150 calories in 3 servings, the unit rate is 150 ÷ 3 = 50 calories per serving.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Ben drinks 1/2 liter of tea every 2/3 of an hour, how much tea does he drink per hour?

Back

3/4 of a liter per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a unit rate: 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, 15 pounds every 5 servings?

Back

$6 for each hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?

Back

13 portraits per week.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Doritos if they cost $4.39 for 11.5 oz?

Back

$4.39 ÷ 11.5 oz = $0.38 per oz.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?