Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. It is often used to determine the cost per item, speed per hour, or any other rate.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 60 miles in 2 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 2 hours = 30 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $49.99 for 450 minutes of cell service.
Back
$0.11/minute
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 360 pages in 12 hours.
Back
30 pages/hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $15 for 2 lbs.
Back
$7.50/lbs
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 350 miles in 5 hours.
Back
70 mph
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 95 students in 5 classes.
Back
19 students/class
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade