Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you simplify the ratio 35 : 14?

Back

The simplified ratio is 5 : 2.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is an equivalent ratio?

Back

An equivalent ratio is a ratio that expresses the same relationship between two quantities, even if the numbers are different.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the denominator is 1.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

The unit rate is $8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find a unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

The unit rate is 60 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?