Unit Rate Flashcard

Unit Rate Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate from a given quantity?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 7 apples cost $4.55, what is the cost per apple?

Back

$0.65 per apple.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a dog can eat 1/3 of a bag of food in 1/2 week, how many bags can it eat in 1 week?

Back

2/3 bags.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 3 pounds of granola that costs $3.75?

Back

$1.25 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a complex fraction?

Back

A fraction within a fraction in the numerator and denominator.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit rate?

Back

Unit Rate = Total Cost / Number of Units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?