Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate from a given quantity?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 7 apples cost $4.55, what is the cost per apple?
Back
$0.65 per apple.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a dog can eat 1/3 of a bag of food in 1/2 week, how many bags can it eat in 1 week?
Back
2/3 bags.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 3 pounds of granola that costs $3.75?
Back
$1.25 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a complex fraction?
Back
A fraction within a fraction in the numerator and denominator.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit rate?
Back
Unit Rate = Total Cost / Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7 Lesson 17: Unit Rate and Proportions Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Summer Flashcard 4 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade