Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 gallons of gasoline cost $15.00, what is the price per gallon?

Back

$2.50

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag. How many pieces are there per ounce?

Back

5 pieces per ounce.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy 8 dozen oranges for $52.16, what is the cost per dozen?

Back

$6.52 per dozen.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the first step in solving a ratio problem?

Back

Identify the two quantities being compared.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?