Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 gallons of gasoline cost $15.00, what is the price per gallon?
Back
$2.50
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag. How many pieces are there per ounce?
Back
5 pieces per ounce.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you buy 8 dozen oranges for $52.16, what is the cost per dozen?
Back
$6.52 per dozen.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the first step in solving a ratio problem?
Back
Identify the two quantities being compared.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios Rate Unit Rate Proportion

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Math 6/7 Unit 4 test 1 Review

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Bundle 3 REVIEW

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios review

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade