Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the 'k' represent in the equation y=kx?
Back
The constant of proportionality.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Tim ran 10 miles in 2 hours, what is the unit rate?
Back
5 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the constant of proportionality based on the table if the answer is 45?
Back
45 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What makes a graph proportional?
Back
A straight line through the origin.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If my mother purchased 9 candy bars for $13.50, what is the unit price?
Back
$1.50.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the constant of proportionality from a table?
Back
Divide the output value by the input value for any pair of corresponding values.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit 4 Vocab

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Chapter 5 Vocabulary

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade