Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 120 miles in 2 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate from a ratio?

Back

Divide the numerator by the denominator.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe requires 3 cups of flour for 4 servings, how much flour is needed per serving?

Back

0.75 cups of flour per serving.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 15 apples for $3?

Back

5 apples per dollar.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a runner completes 10 laps in 20 minutes, what is the unit rate in laps per minute?

Back

0.5 laps per minute.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many gallons flow from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds in 45 seconds?

Back

9 gallons.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?