Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit price?
Back
The cost for one unit of a product.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 apples cost $1.50, what is the unit price per apple?
Back
$0.50 per apple.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you compare two ratios?
Back
Convert them to the same denominator or simplify them to see which is larger.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, what is the ratio of flour to sugar?
Back
The ratio of flour to sugar is 2:3.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Proportions & Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio and Unit Rate Review!

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and unit rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade