What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate speed in miles per hour?
Back
Speed in miles per hour is calculated by dividing the total distance traveled by the total time taken in hours.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Hadley drove 260 miles in 4 hours, what is her speed?
Back
65 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a unit rate: 100 miles / 3 hours, 35 miles / 1 hour, or 70 miles / 2 hours?
Back
35 miles / 1 hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine who got the better deal when comparing prices?
Back
Calculate the unit price for each option and compare them.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum, what is the cost per piece?
Back
$0.10 per piece.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum, what is the cost per piece?
Back
$0.15 per piece.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Use Unit Rates to Solve Problems

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
25 questions
SS Combined Advisory Quiz

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Week 4 Student In Class Practice Set

Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
SOL: ILE DNA Tech, Gen, Evol 2025

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
NC Universities (R2H)

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
June Review Quiz

Quiz
•
Professional Development
20 questions
Congruent and Similar Triangles

Quiz
•
8th Grade
25 questions
Triangle Inequalities

Quiz
•
10th - 12th Grade