Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate speed in miles per hour?

Back

Speed in miles per hour is calculated by dividing the total distance traveled by the total time taken in hours.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Hadley drove 260 miles in 4 hours, what is her speed?

Back

65 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a unit rate: 100 miles / 3 hours, 35 miles / 1 hour, or 70 miles / 2 hours?

Back

35 miles / 1 hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine who got the better deal when comparing prices?

Back

Calculate the unit price for each option and compare them.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum, what is the cost per piece?

Back

$0.10 per piece.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum, what is the cost per piece?

Back

$0.15 per piece.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?