Solving Proportions

Solving Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the unknown variable.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate?

Back

The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 8 slices of pizza cost $12, what is the cost per slice?

Back

$1.50

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of hamburger costs $6, what is the cost per pound?

Back

$2 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the total cost when given a unit price and quantity?

Back

Multiply the unit price by the quantity.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 1 cm on a map represents 25 km, how many kilometers does 7 cm represent?

Back

175 km.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?