Rates and Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 9th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+1
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, often expressed as a fraction. For example, speed is a rate that compares distance to time.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one. It tells you how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate from a total?
Back
To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 70 miles in 2 hours, the unit rate is 70 miles ÷ 2 hours = 35 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Judy spent $13.20 for 12 candy bars, what is the price per candy bar?
Back
$1.10 per candy bar.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find speed?
Back
Speed = Distance ÷ Time.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Liz rode her scooter 9 miles in 1.5 hours, what is her speed in miles per hour?
Back
6 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the total distance traveled if you know the speed and time?
Back
Total Distance = Speed × Time.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Simple and Compound Interest
Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Algebra Lab Review (11/21)
Flashcard
•
6th - 9th Grade
15 questions
Percent increase and decrease
Flashcard
•
6th - 9th Grade
15 questions
Grade 7 Quarter 3 Cumulative Review
Flashcard
•
7th - 9th Grade
15 questions
Exponential Growth and Decay
Flashcard
•
7th - 9th Grade
15 questions
Slope from a Graph
Flashcard
•
7th - 9th Grade
15 questions
Percents Review
Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportional Relationships
Flashcard
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade