20 Q UNIT RATES FLASHCARD

20 Q UNIT RATES FLASHCARD

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Sam can type 675 words in 9 minutes, how many words can he type per minute?

Back

75 words per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Henry can write 5 ¼ pages in 3 hours. How many pages does he write per hour?

Back

1 3/4 pages per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the average speed if Preston jogged 1 1/2 miles in 1/4 hour?

Back

6 MPH.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean to solve a proportion?

Back

Solving a proportion means finding the value of a variable that makes two ratios equivalent.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?