IM End of Unit 2

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a:b'.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost per item when given the total cost and quantity?
Back
To find the cost per item, divide the total cost by the number of items.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 2 bags of chips cost $24, how much does 1 bag cost?
Back
$12
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost of 3 movie tickets if they cost $36 in total?
Back
$12 per ticket.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost of a certain number of items based on the cost of a different quantity?
Back
Use unit rate: find the cost per item and then multiply by the desired quantity.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 ice cream cones cost $9.75, how much do 2 cones cost?
Back
$6.50
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean to scale a recipe?
Back
Scaling a recipe means adjusting the ingredient amounts to make more or fewer servings.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates ACC

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates as Comparisons- M

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade