Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Easy

Created by

Quizizz Content

Used 1+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity in the numerator by the quantity in the denominator.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: $2.98 for 15 oz of Oreos or $2.50 for 14 oz of Chips Ahoy?

Back

Chips Ahoy is the better deal.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $20.40 earned in 3 hours?

Back

$6.80 per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 9 candy bars cost $13.50, what is the price per candy bar?

Back

$1.50 per candy bar.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding the unit price?

Back

Unit Price = Total Price / Quantity.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?