Week 16 ~ Thursday

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the total number of cookies in 5 dozen?
Back
5 dozen = 5 x 12 = 60 cookies.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the equivalent expression for 6x – 8y?
Back
The equivalent expression is –2(-3x + 4y).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price of an item?
Back
Unit price = Total price / Weight (or quantity).
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you earn $50 per week plus $3 per sale, how do you express your total earnings?
Back
Total earnings = 50 + 3x, where x is the number of sales.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which item is a better buy?
Back
Compare the unit prices of both items.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of 3 1/3 lbs of turkey for $10.50?
Back
Unit price = 10.50 / (3 + 1/3) = $3.15 per lb.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of 2 1/2 lbs of turkey for $6.25?
Back
Unit price = 6.25 / (2 + 1/2) = $2.50 per lb.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
4th grade math test

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Black Belt Review Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Price per Unit (7th)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade