Semester 1 Review

Semester 1 Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Quizizz Content

Used 1+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a net in geometry?

Back

A net is a two-dimensional shape that can be folded to form a three-dimensional object.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Define unit rate.

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you simplify the ratio 48 : 32?

Back

The simplest form is 3 : 2.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the missing ratio for Apple Juice : Cranberry Juice if the ratio is 25 : 10?

Back

The ratio is 25 : 10.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a relationship between two numbers indicating how many times the first number contains the second.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a given total cost and quantity?

Back

Divide the total cost by the quantity.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?