Solving Proportions

Solving Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the variable.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 50 apples cost $25.00, what is the cost of 1 apple?

Back

$0.50

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 75 apples cost $37.50, how much would 150 apples cost?

Back

$75.00

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate?

Back

The unit rate is the ratio of two measurements in which the second term is 1.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price of an item?

Back

Divide the total price by the number of items.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a pizza with 8 slices costs $12, what is the cost of 3 slices?

Back

$4.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?