Solving Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the variable.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 50 apples cost $25.00, what is the cost of 1 apple?
Back
$0.50
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 75 apples cost $37.50, how much would 150 apples cost?
Back
$75.00
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is the ratio of two measurements in which the second term is 1.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price of an item?
Back
Divide the total price by the number of items.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a pizza with 8 slices costs $12, what is the cost of 3 slices?
Back
$4.50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Proportions

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Writing and Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Writing and Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade