Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, to find the unit rate of 350 miles in 5 hours, divide 350 by 5, which equals 70 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 350 miles in 5 hours.

Back

70 mph

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 324 words in 6 minutes.

Back

54 words/minute

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 150 pieces of candy for 25 students.

Back

6 pieces/student

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $2.09 for 24 ounces.

Back

$0.09/ounce

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $16.80 for 4 gallons of gas.

Back

$4.20/gallon

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?