Unit 3 Test

Unit 3 Test

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

5 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

It took 3 hours to drive 210 miles. At this rate, how long does it take to drive 105 miles?

Back

1.5 hours

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Suzie's goal is to save $80 by New Year's Eve. If she currently has saved 75% of her goal, how much money has she saved?

Back

$60

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

There are 140 6th grade students trying out for a soccer team. Of the group, 40% of them are 13 years old, 50% are 12 years old, and the rest are 11 years old. How many students are 11 years old?

Back

14 students

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A grocery store sells a 31 ounce container of HEINZ ketchup for $4.65. What is the unit price per ounce?

Back

$0.15

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

There are 20 pieces of fruit in a bowl and 5 of them are oranges. What percentage of the fruit are oranges?

Back

25%