Unit 3 Test

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

5 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
It took 3 hours to drive 210 miles. At this rate, how long does it take to drive 105 miles?
Back
1.5 hours
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Suzie's goal is to save $80 by New Year's Eve. If she currently has saved 75% of her goal, how much money has she saved?
Back
$60
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
There are 140 6th grade students trying out for a soccer team. Of the group, 40% of them are 13 years old, 50% are 12 years old, and the rest are 11 years old. How many students are 11 years old?
Back
14 students
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A grocery store sells a 31 ounce container of HEINZ ketchup for $4.65. What is the unit price per ounce?
Back
$0.15
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
There are 20 pieces of fruit in a bowl and 5 of them are oranges. What percentage of the fruit are oranges?
Back
25%
Similar Resources on Wayground
10 questions
French

Flashcard
•
KG
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Histograms

Flashcard
•
6th Grade
8 questions
Long Division Story Problems

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Histograms

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Forming equations

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Linking Verbs/Helping Verbs

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade